Badania kompatybilności elektromagnetycznej – laboratorium EMC

Chcąc wprowadzić nowe urządzenie na rynek (zarówno elektroniczne, jak i elektryczne) każdy producent powinien zweryfikować, czy jest one zgodne z obowiązującymi wymogami prawnymi pod kątem badań kompatybilności elektromagnetycznej EMC. Odpowiednie badania przeprowadzane w przeznaczonych do tego laboratoriach rozwiewają wszelkie wątpliwości i pozwalają przekazać nowe urządzenia na rynek konsumencki.

Czym są badania kompatybilności elektromagnetycznej?

Kompatybilność elektromagnetyczna (EMC) jest terminem używanym do określenia zdolności urządzenia elektrycznego lub elektronicznego do prawidłowego działania w konkretnym środowisku elektromagnetycznym oraz do unikania emitowania zakłóceń pola elektromagnetycznego, które mogą negatywnie wpływać na inne urządzenia. Pole elektromagnetyczne generowane przez urządzenia może obejmować różne zakresy częstotliwości radiowych. W większości przypadków, zakłócenia pochodzą od urządzeń, które celowo emitują fale elektromagnetyczne, takie jak stacje radiowe i telewizyjne, lub powstają niezamierzenie, na przykład przez sprzęt AGD. Kompatybilność elektromagnetyczna jest złożonym i wielowątkowym problemem.

Badanie kompatybilności elektromagnetycznej – z czego się składa?

Kompatybilność elektromagnetyczna wymaga dokładnej analizy, dlatego po przeprowadzeniu badań konieczne jest sporządzenie odpowiedniego raportu. Stanowi on dokumentację przeprowadzonych testów wraz z wynikami. Zawiera również wszystkie istotne informacje, które mogą być przydatne przy dalszej analizie działania urządzenia oraz w celu podjęcia ewentualnych działań korygujących. Podczas zawierania umowy w sprawie przeprowadzenia testów na zakłócenia przewodzone, jako klienci mamy możliwość doprecyzowania swoich oczekiwań dotyczących zawartości raportu. Sam raport z przeprowadzonych badań zawiera między innymi określony rodzaj badań, wprowadzenie zawierające opis i zdjęcia badanego urządzenia, wszelkie daty oraz dane osoby, która przeprowadza badania, porównanie wyników czy wykresy prezentujące emisję urządzenia i przede wszystkim podsumowanie, w którym zawarte są wnioski i ewentualne uwagi.

Badania EMC w laboratorium – badania kompatybilności elektromagnetycznej – znajdziesz pod adresem http://www.w2.bydgoszcz.pl/laboratorium-emc/.

Rekomendowane artykuły