Czy szkoła przysposabiająca do pracy to szkoła zawodowa?

Szkoła przysposabiająca do pracy to częsty wybór wśród młodzieży z niepełnosprawnością. Decydują się na nią absolwenci szkół podstawowych (dawniej również gimnazjum), którzy chcą pewnie wkroczyć w dorosłe życie, a także nauczyć się wielu umiejętności przydatnych w dorosłym życiu. Wiele osób zastanawia się jednak, czy szkoła przysposabiająca do pracy to szkoła zawodowa. Jakie są między nimi podobieństwa i różnice? O tym wszystkim piszemy w naszym poniższym artykule.

Szkoła przysposabiająca do pracy – co to jest?

Szkoła przysposabiająca do pracy (czasami określana także jako szkoła przysposabiająca do zawodu) to szkoła, która dedykowana jest uczniom z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym, a także uczniom z niepełnosprawnościami sprzężonymi. Nauka w takiej szkole trwa trzy lata i pozwala wyposażyć ucznia w niezbędną wiedzę i umiejętności, które mają mu ułatwić start w dorosłe życie oraz wykonywanie wielu codziennych czynności.

Szkoła przysposabiająca do pracy a szkoła zawodowa

Szkoła przysposabiająca do pracy ma przede wszystkim przygotować uczniów do dorosłości, a także podjęcia zatrudnienia na otwartym lub chronionym rynku pracy. Właśnie z tego powodu wiele osób utożsamia ją ze szkołą zawodową. Warto jednak wiedzieć, że nie jest to to samo.

Program nauczania w szkole przysposabiającej do pracy został tak zaprojektowany, aby w pełni dostosować go do potrzeb uczniów niepełnosprawnych. Bardzo ważna jest nie tylko nauka konkretnych umiejętności, ale rozwijanie kompetencji społecznych. To właśnie one są bardzo ważne dla prawidłowego funkcjonowania w dorosłym życiu. Nauka zawodu jako takiego nie odbywa się we wspomnianej szkole. Istnieje jednak wiele zajęć, które mają na celu zapoznać uczniów z wieloma typowymi praca. Spotkać można na przykład zajęcia ceramiczne, drobne prace biurowe czy zajęcia z gospodarstwa domowego.

Podsumowanie

Szkoła przysposabiająca do pracy nie jest szkołą zawodową, chociaż jej celem również jest między innymi przygotowanie uczniów do pracy. Bardzo ważne są jednak także umiejętności społeczne, które są stale rozwijane. Przykładem szkoły przysposabiającej do pracy jest placówka Otwarte Okno w Tychach: http://www.otwarteokno.edu.pl/strony/137/szkola/

Rekomendowane artykuły