Moduły fotowoltaiczne w technologiach „Half Cut” oraz „Shingled”

moduły fotowoltaiczne

Technologia produkcji, jak i samego montażu modułów fotowoltaicznych ulega wciąż to nowym modyfikacjom. Nowe propozycje producentów mają zwiększyć wydajność fotowoltaiki i poprawić atrakcyjność tego rozwiązania na tle innych OZE. Wśród nowych pojęć z jakimi warto zapoznać się w tym kontekście są „Half Cut” oraz „Shingled”.

Technologia „Half Cut”

Half Cut to inaczej moduł z ogniwami ciętymi na pół. Z tradycyjnego ogniwa 156 x 156 mm powstaje ogniwo o wymiarach 156 x 78 mm. W typowym module, opartym na technologii krzemowej, znajduje się 60 ogniw.W half cut – owym montuje się 120. Ogniwa połówkowe są łączone w łańcuchy (sub-moduły), które są połączone ze sobą równolegle, w wyniku czego, połowa modułu ma zbliżone napięcie wyjściowe do całego modułu. Nie ma badań, które dokładnie i jednoznacznie opisują zmiany w strukturze ogniw po cięciu na pół. Nawet przy cięciu laserowym, krawędź ogniwa nie jest jednorodna, jest pokryta defektami struktury krystalograficznej.

Porównanie modułu standardowego (po lewej) i modułu typu half-cut. 
Moduły z ogniwami typu Half-Cut mają zazwyczaj trzy diody bocznikujące, umieszczone centralnie względem wszystkich komórek. Standardowe moduły mają ramę w postaci prostokąta. Wytrzymałość takiej ramy wynosi 5400 Pa. Często producenci podają w charakterystykach modułów, że ich produkt ma zwiększoną wytrzymałość do 8000 Pa, ale drobnym drukiem dopisują, że wytrzymałość taką uzyskuje się dopiero przy 6 punktach podparcia. W praktyce, moduły mocowane są zawsze na dwóch szynach, czyli są cztery punkty podparcia. Istnieją moduły Half-Cut, które mają nowatorską ramę z dwoma środkowymi belkami. Pozwoliło to zwiększyć wytrzymałość ramy do 7000 Pa, nawet przy czterech punktach jej podparcia.

Więcej na temat tej technologii możesz dowiedzieć się podczas kursu https://www.oszomega.pl/oze/

Technologia „Shingled”

„Shingle” – z angielskiego znaczy po prostu „gont” a technologia shingled, to łączenie ogniw w sposób przypominający gont. Technologia ta polega na nakładaniu na siebie wąskich ogniw, podobnie jak gontów na dachu. Gontowe połączenie zapewnia bardzo wysoką gęstość upakowania ogniw słonecznych, co zwiększa obszar aktywny modułu poprzez wyeliminowanie szyn zbiorczych z oświetlonego obszaru. Standardowe ogniwo jest cięte laserem na 5 lub 6 pasków. Paski są układane warstwami i klejone ze sobą przy pomocy specjalnego przewodzącego kleju. Każdy pasek ogniwa lekko zachodzi na kolejny, a ich łączenie ukryte jest pod pojedynczym szynoprzewodem. Taka konstrukcja pozwala na optymalne wykorzystanie powierzchni modułu, a tym samym na zwiększenie jego efektywności. Brak szyn zbiorczych realnie zwiększa wydajność modułu.

Idea technologii Schingled

Korzyści dla użytkownika:

  • do 15% więcej pozyskiwanej mocy,
  • atrakcyjna sprawność – nawet do 20,2%,
  • lepsza efektywność przy zacienieniu instalacji,
  • elegancki, estetyczny wygląd modułów,
  • mniejsze nakłady inwestycyjne posiadacza instalacji,
  • mniejsze ryzyko występowania hot spotów.

Rekomendowane artykuły