Śruba trapezowa – rodzaje i zastosowanie

Śruba trapezowa jest elementem, bez którego niemożliwe by było działanie wielu maszyn. Co zatem warto wiedzieć o śrubach trapezowych? Jakie są ich rodzaje i zastosowanie? Gdzie można kupić śruby trapezowe najwyższej jakości? Piszemy o tym w poniższym artykule.

Śruba trapezowa – rodzaje

Na rynku możemy spotkać dwa rodzaje śrub trapezowych, a mianowicie śruby trapezowe symetryczne i śruby trapezowe niesymetryczne. Śruba trapezowa symetryczna inaczej zwana jest również śrubą metryczną. Jest to uniwersalny łącznik, mogący pracować w obu kierunkach. Znajduje zastosowanie między innymi w urządzeniach o niewielkich prędkościach, jakim są na przykład imadła.

Śruba trapezowa niesymetryczna (czyli śruba o niesymetrycznym gwincie, nazywana także śrubą pociągową) charakteryzuje się tylko jednym kierunkiem ruchu roboczego. Znajduje zastosowanie w prasach śrubowych, a dodatkowo może pracować z dużymi obciążeniami. Wyróżnia się też lepszą sprawnością niż opisane wcześniej śruby symetryczne.

Śruba trapezowa – jak wybrać?

Wybór śruby trapezowej nie powinien być przypadkowy. To, na jaki rodzaj się zdecydujemy, uzależniony będzie przede wszystkim od tego, jakie są wymagania danej maszyny. Warto wziąć też pod uwagę producenta. Sprawdzone firmy oferują śruby trapezowe wykonane z materiałów najwyższej jakości, co zapewni niezawodne działanie urządzenia przez bardzo długi czas. Cena, jaką będziemy musieli zapłacić za śrubę trapezową, uzależniona jest od wielu czynników. Wśród nich można wymienić między innymi: właściwości czy materiał, z jakiego została wykonana śruba trapezowa.

Materiałem, z którego najczęściej są wykonane śruby trapezowe, to stal węglowa C45 oraz stal nierdzewna. Jeżeli interesują cię śruby trapezowe lub inne niezawodne elementy maszyn, to koniecznie zapoznaj się z ofertą firmy Ex-Con: https://www.czescimaszyn.pl/kategoria/35/sruby-trapezowe

Rekomendowane artykuły