Studia magisterskie czy inżynierskie – co wybierają studenci?

Edukacja wyższa w naszym kraju ma się nieźle. Nie brakuje studentów, którzy chcieliby podjąć naukę na specjlistycznych kierunkach. W Polsce największym zainteresowaniem cieszą się studia magisterskie oraz inżynierskie. Jednak w każdym roku akademickim można zaobserwować pewną tendencję.

Dla przykładu w ostatnim czasie dużo większą popularnością cieszą się studia inżynierskie. Ma to niejako związek ze zmieniającą się sytuacja na rynku pracy. Coraz więcej pracodawców poszukuje wykwalifikowanych inżynierów. Przez co nieco mniejszą popularnością cieszą się studia magisterskie.

Popularne kierunki/specjalności studiów inżynierskich

Przeglądając statystyki najczęściej wybieranych kierunków studiów w roku akademickim 2022/2023 można zauważyć, że najczęściej wybieranymi były: Energetyka, Zarzadzanie i inżynieria produkcji. Te kierunki studiów posiadają wiele specjalizacji. Studenci mogą wybierać kierując się swoimi predyspozycjami.

W czym tkwi popularność studiów inżynierskich?

Inżynierowie nierzadko pracują nad projektami, które mają wpływ na świat i ludzi. Mogą projektować urządzenia, które poprawiają jakość życia ludzi, a także przyczyniać się do rozwoju nowych technologii, które zmieniają sposób, w jaki żyjemy i pracujemy. To może być bardzo motywujące dla studentów, którzy chcą mieć wpływ na świat. Studia na kierunku Energetyka, czy Zarządzanie i inżynieria produkcji w praktyce okazują się rentowne. Wiele firm oferuje wysokie wynagrodzenia dla pracowników z wykształceniem inżynierskim, co sprawia, że studia te są atrakcyjne dla studentów, którzy chcą mieć dobrze płatną pracę po ukończeniu studiów.

Chcesz podjąć studia inżynierskie? Sprawdź najpopularniejsze kierunki studiów wybierane na uczelni WSZOP – https://wszop.edu.pl/studia-licencjackie-i-inzynierskie-i-stopnia/

Rekomendowane artykuły