Zadbaj o zdrowy sen

Jeżeli pomimo tego, że przesypiasz odpowiednią ilość czasu (zalecane jest 7-8 godzin na dobę), budzisz się niewypoczęty i często miewasz bóle głowy (także zaraz po przebudzeniu), zastanów się, czy na pewno dbasz o higienę snu.

Właściwa długość snu, odpowiednie nawyki przed położeniem się, dobra jakość powietrza – to podstawowe rzeczy, o które powinniśmy zadbać, by nasz sen był rzeczywistym wypoczynkiem.

Wprowadź odpowiednie nawyki

Bezpośrednio przed położeniem się, krzątasz się po mieszkaniu, próbując zrobić jak najwięcej rzeczy, które pozwolą ci zaoszczędzić czas o poranku. Kiedy wreszcie przykładasz głowę do poduszki, włączasz telewizor. Czasem przy nim zasypiasz. Jeśli tak nie jest, podejmujesz decyzję o zaśnięciu: wyłączasz TV, a odkładając pilota, bierzesz do ręki smartfona, żeby jeszcze przed snem sprawdzić, co nowego na portalach społecznościowych. W takiej sytuacji nie dziw się, że sen nie daje ci wypoczynku! Około godzinę przed zaśnięciem powinniśmy poświęcić na wyciszenie się – wyłączyć telewizor i komputer, nie korzystać z telefonu, nie słuchać muzyki. Najlepiej położyć się do łóżka z książką: nie tylko pomoże nam to się wyciszyć i zrelaksować, ale również ułatwi zaśnięcie. Ważną rzeczą jest również zadbanie o rutynę: nie będziemy wypoczęci jeżeli każdego dnia będziemy kłaść się i wstawać o różnych porach. Powinniśmy postarać się każdego dnia kłaść do łóżka i wstawać o tej samej porze, również w dni wolne od pracy. Nie tylko będziemy wypoczęci, ale także łatwiej będzie nam się obudzić.

Zdrowszy sen – lepsze zdrowie

Jak widać, wystarczy niewiele, by polepszyć swoje warunki do snu i sam sen. Bardzo często brak wdrożenia odpowiednich nawyków w tym higieny snu może prowadzić do pojawienia się zaburzeń snu. Troska o zdrowy sen może się opłacić. To jak śpimy i jak długo nierzadko ma wpływ na funkcjonowanie w życiu codziennym. Zaburzenia snu mogą się pojawić w różnym wieku, to przypadłość która może się pojawić w każdym momencie życia. najważniejsze to zadbać o odpowiednią profilaktykę,. w przypadku pojawienia się pierwszych objawów zaburzeń snu zasięgnąć porady specjalisty. Zaburzenia snu da się wyleczyć – więcej na temat tego jak radzić sobie z bezsennością dowiesz się odwiedzając stronę: https://zaburzeniasnu.info/

Rekomendowane artykuły