Korytka kablowe – montaż i rodzaje

Korytka kablowe to elementy niezbędne do prawidłowego oraz bezpiecznego założenia instalacji elektrycznych. Dotyczy to wszystkich nowych budynków, które mają być oddane do użytku – zarówno mieszkalnych (na przykład domy jednorodzinne), jak i użytkowych. Korytka kablowe będą potrzebne także podczas renowacji starej instalacji. Znajdziemy je nie tylko w domach czy mieszkaniach, ale również piwnicach czy na klatkach schodowych. Co zatem trzeba wiedzieć o montażu i rodzajach korytek kablowych? O tym wszystkim piszemy w poniższym artykule.

Korytka kablowe – montaż

Przybijanie albo przykręcanie do podłoża to jeden z popularniejszych sposobów montażu korytek kablowych. Warto jednak pamiętać, że pierwszy z nich nie jest polecany przez fachowców. Bardzo dobrą i bardzo wygodną opcją jest za to używanie specjalnych kołków do montażu. Innym sposobem jest z kolei przyklejanie korytek kablowych do podłoża. W przypadku tej metody należy jednak pamiętać o kilku ważnych rzeczach. Po pierwsze – dokładnym oczyszczeniu podłoża z wszelkich zabrudzeń i kurzu. Po drugie – do montażu należy używać wyłącznie specjalnego kleju. Ważne jest też to, aby nie wycisnąć do zbyt dużo, gdyż wtedy klej wypłynie spod korytka kablowego i powstaną trudne do usunięcia plamy.

Korytka kablowe – rodzaje

Na rynku istnieje wiele rodzajów korytek kablowych, które będą różnić się właściwościami i posiadać szereg różnych zalet. W zależności od rodzaju instalacji, warto wybrać odpowiedni rodzaj korytka kablowego. Poniżej prezentujemy kilka najpopularniejszych rodzajów korytek kablowych, o których warto dowiedzieć się czegoś więcej.

Korytka perforowane – polecane są osobom, które po raz pierwszy zajmują się zakładaniem korytek kablowych. Ich zaletą jest łatwy montaż i oszczędność czasu podczas pracy. Dodatkowo perforacja korytka pozytywnie wpływa na wentylację kabla. Idealnie sprawdzają się na przykład montowania tras kablowych w pionie, gdyż są lekkie.

Korytka pełne to z kolei korytka kablowe niezbędne w przemyśle. Wyróżniają się bardzo dużą odpornością mechaniczną, a także perforacją w ścianach i dnie. Ich dodatkową zaletą jest też pyłoszczelność.

Korytka siatkowe – doskonale sprawdzają się w przypadku instalacji, które potrzebują dobrej wentylacji. Dodatkowo są lekkie oraz szybko odprowadzają ciepło. Są niezastąpione w przypadku prowadzenia tras w urządzeniach produkcyjnych.

Jak wybrać korytka kablowe?

Jeżeli decydujesz się na zakup korytek kablowych to przede wszystkim powinieneś postawić na takie, które będą wykonane z materiałów najwyższej jakości. Dzięki temu masz pewność, że cała instalacja będzie działać niezawodnie. Korytka kablowe najwyższej jakości znajdziesz w Ex-Con: https://www.ex-con.pl/korytka-kablowe/

Rekomendowane artykuły